img
img
img
img

Startech MCM1110MMLC

Fibermedieomformer RJ-45 LC multimodus

Omkostningseffektiv fiberconverter med SFP-port

1 095 kr
  • Lagerstatus: Kan sendes inden for 48 timer
  • Forsendelse fra: 69 kr
  • Varenummer
  • 5011080906
  • Prod. varenr.
  • MCM1110MMLC

Produktinformation

Denne fiber-converter er en nem og omkostningseffektiv måde at forlænge dit netværk over Gigabit-fiber. Den er udstyret med en sender i multiindstilling, som konverterer en RJ45 Ethernet-kobbertilslutning til Gigabit-fiber for at forlænge dit netværk over større afstande eller for at tilslutte workstations til switche. Converteren giver en kraftfuld forlænget netværksløsning til universitetsområder, virksomheder, myndighedsbygninger, idrætspladser eller andre arenaer, som har brug for netværksadgang. Omkostningseffektiv forlængelse og pålidelig performance: Fiber-converteren er en omkostningseffektiv og pålidelig løsning for kortere netværksforlængelser. Den tilslutter et Ethernet-netværk til fjerne steder over et fiberstamnet, med en rækkevidde på 550 meter med den fiberoptiske grænseflade.

Medieconverteren har et robust metalkabinet, som er fremstillet til at give lang performance. Alsidige tilslutninger for bred kompatibilitet: Fiber-converteren er fuldt kompatibel med 10/100/1000Base-T Ethernet-netværk og understøtter auto-negotiation for at tilslutte netværk med forskellige hastigheder og enheder til et Gigabit-fibernetværk. Den giver alsidige tilslutninger til dine eksisterende netværk og enheder, så du kan maksimere brugen og performance i dit ældre udstyr. Senderen med multiindstilling er aftagelig, så du i fremtiden kan ændre den for at sørge for dine netværksbehov. Nem installation og kompakt design: Den ukontrollerede fiber-converter har et fritstående design med nem plug and play-installation for at sikre hurtig og nem installation. Converteren har en kompakt størrelse, som giver dig fleksible installationsmuligheder - inklusive vægmontering for at spare plads.

Datablad

Generelt
Fabrikant StarTech.com
Model Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - 850nm MM LC - 550m
Type Fibermedieomformer
Netværk
Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Dataoverførselshastighed 1000 Mbps
Maks. overføringsafstand 0.55 km
Optisk bølgelængde 850 nm
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab
Venstre forbindelsestype RJ-45
Højre forbindelsestype LC multimodus
Hardwarespecifikation
Model Ekstern
Forbindelsesteknologi Kabling
Kabeltype Ethernet 10Base-T, Ethernet 1000Base-LX, Ethernet 1000Base-SX, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T
Venstre forbindelsesklemmetype RJ-45
Højre forbindelsesklemmetype LC multimodus
Interface 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hun, 1 x Ethernet 1000Base-LX/1000Base-SX - LC multi-mode hun x 2
Egenskaber Link Fault Pass Through funktion(LFP), Jumbo Frames support, Metalkabinet, Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X)
Type Ekstern strømforsyning
Overensstemmelsesstandarder FCC, RoHS, MSA
Farve Brun
Min. driftstemperatur 0 °C
Maks. driftstemperatur 50 °C
Fugtighedsgrad ved brug 5 - 95 % (ikke-kondenserende)
Dimensioner og vægt
Bredde 7 cm
Dybde 2.6 cm
Højde 9.7 cm
Vægt 200 g
Garanti
Type 2 års garanti
Service & Support Begrænset garanti - 2 år
Kom foran i køen til Black Friday!