img

Etherwan EM1000TSC

Fibermedieomformer RJ-45 SC multimodus

1 195 kr
  • Forsendelse fra: 69 kr
  • Varenummer
  • 5011010961
  • Prod. varenr.
  • EM1000TSC

Produktinformation

Xpresso EM-serien indeholder et komplet sortiment af medieconvertere for at konvertere fra 10-, 100- eller 1000 Mbps-kobber til 100- og 1000 Mbps-fiber. Med to enheder udvider du nemt afstanden mellem brugere og arbejdsgrupper. Takket være switch-teknologien risikerer du ikke problemer med for mange hub-/repeater-trin, som en traditionel medieconverter allerede giver efter to trin.

Konvertering med én fiber (WDM)
En ny type WDM-converter (Wave Length Division Multiplexing) gør, at du kan udnytte fibernettet mere effektivt. Det, der tidligere krævede to fiber, kan nu gøres med én. Det bliver muligt ved at sende (TX) og modtage (RX) på to forskellige bølgelængder. Bemærk, at det er kræver forskellige medieconvertere i de to ender. Bølgelængderne på TX og RX skal matche hinanden.

  • Switchede med automatisk hastighedsregistrering 10/100 Mbps
  • DIP-switchfunktion, der kan låse converteren i ønsket indstilling ved behov
  • Fiberporte for 100 og 1000 Mbps af ST, SC, MT-RJ og VF45-type
  • Både single- og multimode
  • Back pressure flow kontrol 802.3x
  • Gemmer 4096 MAC-adresser
  • Lysdioder viser port-status og brug
  • Kompakt bordmodel
  • Også til rackmontering
  • Også til montering på væg
  • 48 V-forsyning

    For telekom-applikationer kan de også tilbyde specialtilpassede strømforsyninger, så medieconverterne strømforsynes med 48 V DC.

    Termer:
    MM= Multimode
    SM= Singlemode
    BX-U= Uplink WDM 1310TX/1550RX
    BX-D= Downlink WDM, 1550TX/1310RX

Datablad

Generelt
Fabrikant EtherWAN
Model EM1000TSC
Type Fibermedieomformer
Netværk
Dataforbindelsesprotokol Gigabit Ethernet
Dataoverførselshastighed 1000 Mbps
Maks. overføringsafstand 0.55 km
Antal porte 2
Optisk bølgelængde 850 nm
Venstre forbindelsestype RJ-45
Højre forbindelsestype SC multimodus
Hardwarespecifikation
Model Ekstern
Forbindelsesteknologi Kabling
Venstre forbindelsesklemmetype RJ-45
Højre forbindelsesklemmetype SC multimodus
Dimensioner og vægt
Bredde 8.03 cm
Dybde 10.9 cm
Højde 2.38 cm
Vægt 150 g
Garanti
Type 1-års garanti