Netværksswitche
+10 på lager
1 200,-
img
Ubiquiti EdgeRouter PoE
  • Forbindelsesteknologi Kabling
  • Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Netværks/overføselsprotokol PPPoE, IPSec, L2TP, PPTP
  • Type Ubiquiti EdgeOS
+10 på lager
1 493,-
img
Netgear Prosafe Plus Jgs516pe
Gigabit Switch med 16 10/100/1000Mbps RJ45-porte og PoE
  • Antal porte 16
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
2 på lager
2 995,-
img
Cisco Rv325
  • Forbindelsesteknologi Kabling
  • Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Netværks/overføselsprotokol PPTP, L2TP, DHCP, Bonjour, DDNS, IPSec, PPPoE
  • Type Drivers & Utilities
3 på lager
899,-
img
Ubiquiti Unifi Switch 8-60W
  • Antal porte 8
  • Blæser Nej
+10 på lager
654,-
img
Cisco RV130
  • Forbindelsesteknologi Kabling
  • Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Netværks/overføselsprotokol PPTP, L2TP, DHCP, Bonjour, DDNS, IPSec, PPPoE
  • Routingprotokol RIP-1, RIP-2, IGMP, Statisk IP routing
5 på lager
756,-
img
Netgear ProSafe GS116 16 Port Gigabit Desktop Switch
NETGEAR ProSafe Gigabit Switch, 16 x 10/100/1000 Mbps-porte
  • Antal porte 16
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
5 på lager
720,-
img
Ubiquiti EdgeRouter Lite
EdgeMax serien til virksomheder/entreprise og avancerede hjemmebrugere
  • Forbindelsesteknologi Kabling
  • Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Netværks/overføselsprotokol PPPoE, IPSec, L2TP, PPTP
  • Type Ubiquiti EdgeOS
+10 på lager
1 994,-
img
Netgear Prosafe Plus Jgs524pe
Gigabit Switch med 24 10/100/1000Mbps RJ45-porte og PoE
  • Antal porte 24
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Ja
1 på lager
540,-
img
D-Link DGS-1008P 8-Port PoE Gigabit Desktop Switch
Perfekt til PoE kameraer
  • Antal porte 8
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
6 på lager
1 110,-
img
Cisco RV320
  • Forbindelsesteknologi Kabling
  • Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Netværks/overføselsprotokol PPTP, L2TP, DHCP, Bonjour, DDNS, IPSec, PPPoE
  • Type Drivers & Utilities
10 på lager
Storsælger 1 076,-
img
3 på lager
249,-
img
Netgear ProSafe GS108
Omkostningseffektiv Gigabit-løsning
  • Antal porte 8
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
+10 på lager
199,-
img
D-Link DGS 108
Switch miniformat med 8 10/100/1000 Mbps LAN porte
  • Antal porte 8
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
+10 på lager
973,-
img
Netgear Jgs524 Gigabit Switch
Høj performance til en god pris
  • Antal porte 24
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
3 på lager
2 374,-
img
2 på lager
414,-
img
Ubiquiti EdgeRouter™ X
  • Forbindelsesteknologi Kabling
  • Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
+10 på lager
1 755,-
img
D-Link DES 1210
Perfekt til f.eks. kameraovervågning
  • Antal porte 24
  • SFP Standard SFP
  • Blæser Ja
7 på lager
-20% 159,- Norm.pris 199 kr
Netgear ProSafe GS105 Gigabit-performance i miniformat
  • Antal porte 5
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
+10 på lager
Nyhed 4 099,-
img
1 på lager
Nyhed 1 599,-
img
Netgear GS110MX
  • Antal porte 10
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
2 på lager
Nyhed 1 495,-
img
Direktronik PoE+ Switch
10-Portes PoE+ switch med smart montering
3 på lager
Nyhed 2 849,-
img
Netgear MS510TX
  • Antal porte 8
  • SFP Standard SFP+
  • Blæser Ja
2 på lager
Nyhed 1 999,-
img
Netgear GS110EMX
  • Antal porte 10
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
2 på lager
Nyhed 3 660,-
img
Netgear MS510TXPP
  • Antal porte 8
  • SFP Standard SFP+
  • Blæser Ja
1 på lager
Nyhed 1 299,-
img
Ubiquiti EdgeRouter ER-4
  • Netværks/overføselsprotokol IPsec, OpenVPN, PPTP, L2TP
  • Type EdgeOS, UNMS Mobile App
  • Højde (rackenheder) 1
  • Routingprotokol OSPF, OSPFv3, RIP, RIPng, BGP, IGMP, MPLS
Nyhed 3 099,-
img
Netgear ProSAFE XS505M
  • Antal porte 5
  • SFP Standard SFP+
  • Blæser Ja
Nyhed 3 339,-
img
Mikrotik CRS317-1G-16S+RM Cloud Router Switch
Meget prisvenlig SFP+ switch med 16 porte
  • Antal porte 1
  • SFP Standard SFP+, SFP
  • Blæser Ja
Nyhed 895,-
img
Direktronik PoE+ Switch
5-Portes PoE+ switch med smart montering
Nyhed 499,-
img
Mikrotik RB260GSP PoE switch
  • Antal porte 6
  • SFP Standard SFP
  • Blæser Nej
Nyhed 3 995,-
img
Nyhed 445,-
img
Direktronik RJ45 Cable Lock 10-Pcs Red
Lås RJ45-kablet, så slipper du for unødvendige afbrydelser
  • Producent Direktronik
Nyhed 445,-
img
Direktronik RJ45 Cable Lock 10-Pcs Black
Lås RJ45-kablet, så slipper du for unødvendige afbrydelser
-20% 159,- Norm.pris 199 kr
img
Netgear ProSafe GS105
Gigabit-performance i miniformat
  • Antal porte 5
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
+10 på lager
Ny, lavere pris 199,- Norm.pris 271 kr
img
Linksys LGS105
Sæt gang i produktiviteten
  • Antal porte 5
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
6 på lager
Ny, lavere pris 629,- Norm.pris 935 kr
img
Linksys LGS108P
Sæt gang i produktiviteten
  • Antal porte 8
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
3 på lager
Ny, lavere pris 279,- Norm.pris 421 kr
img
Linksys LGS108
Sæt gang i produktiviteten
  • Antal porte 8
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
2 på lager
-31% 399,- Norm.pris 582 kr
img
TP-Link TL-SG1008P
Enestående ydeevne og kvalitet
  • Antal porte 8
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
+10 på lager
Ny, lavere pris 1 695,- Norm.pris 2 615 kr
img
Linksys LGS124P Gigabit PoE Switch
Sæt gang i produktiviteten
  • Antal porte 24
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Ja
3 på lager
-13% 2 775,- Norm.pris 3 195 kr
img
HPE OfficeConnect 1920S 24xGbit, SFP PPoE+ 185W Web-mgd Switch
Rigtig prisvenlig switch til SMB
  • Antal porte 24
  • SFP Standard SFP
7 på lager
Ny, lavere pris 2 499,- Norm.pris 2 987 kr
img
Linksys Smart LGS318P
Avanceret netværkssikkerhed
  • Antal porte 18
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Ja
1 på lager
Ny, lavere pris 1 595,- Norm.pris 1 865 kr
img
Linksys LRT224
  • Forbindelsesteknologi Kabling
  • Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Netværks/overføselsprotokol PPTP, DDNS, IPSec, PPPoE
  • Routingprotokol RIPng, RIP, Statisk IP routing
Ny, lavere pris 695,- Norm.pris 1 236 kr
img
Linksys LGS116
Sæt gang i produktiviteten
  • Antal porte 16
  • SFP Standard Nej
  • Blæser Nej
Ny, lavere pris 1 599,- Norm.pris 1 890 kr
img
Linksys Smart LGS318
Avanceret netværkssikkerhed
  • Antal porte 18
  • SFP Standard Combo SFP
  • Blæser Ja
Ny, lavere pris 2 799,- Norm.pris 3 310 kr
img
Linksys Smart LGS326P
Avanceret netværkssikkerhed
  • Antal porte 26
  • SFP Standard Combo SFP
  • Blæser Ja
245,-
img
+10 på lager
395,-
img
+10 på lager
191,-
img
+10 på lager
1 495,-
img
1 på lager
1 695,-
img
3 på lager
895,-
img
HPE SFP (mini-GBIC) transceiver modul
Op til 550 m med multimode
+10 på lager
295,-
img
4 på lager
995,-
img
1 på lager
295,-
img
D-Link DPE-301GS
Gigabit PoE+ Splitter
  • Producent D-Link
1 på lager
235,-
img
1 på lager
845,-
img
HPE SFP+ DAC 1M
  • Producent HPE
6 på lager
634,-
img
2 på lager
838,-
img
2 på lager
395,-
img
2 på lager
Nyhed 445,-
img
Direktronik RJ45 Cable Lock 10-Pcs Red
Lås RJ45-kablet, så slipper du for unødvendige afbrydelser
  • Producent Direktronik
Nyhed 445,-
img
Direktronik RJ45 Cable Lock 10-Pcs Black
Lås RJ45-kablet, så slipper du for unødvendige afbrydelser
995,-
img
295,-
img

Køb den rette switch til dit netværk

Er du på jagt efter en ny switch? Her kan du sandsynligvis finde noget, der passer.Vi har både unmanaged og smarte switche fra producenter som Netgear, D-Link, Zyxel, Linksys og mange flere.

Hvilken switch bør du købe?

Det kan være svært at vælge ny switch. Ved du, hvor mange porte, du skal bruge, bliver det dog en del nemmere. Det næste spørgsmål er, hvad du skal bruge switchen til. Hvis du f.eks. skal tilslutte netværkskameraer eller IP-telefoner, kan en switch med PoE (power over ethernet) være en god idé. Denne funktion betyder nemlig, at dine enheder strømforsynes via netværkskablet fra switchen. En anden overvejelse bør være, om du har brug for avancerede management-funktioner, for så bør du overveje en smart switch eller managed layer 2/3.

QoS

Er I flere personer, som bruger netværket på samme tid og på forskellige måder, bør du overveje en switch med QoS (quality of service). QoS-funktioner sørger for, at switchen prioriterer ting, der kræver mere båndbredde (f.eks. Skype, spil og streaming), så der er et godt flow.

Dejligt med stilhed

Husk, at det er rart med en blæserfri switch, hvis den skal stå et sted, hvor der også befinder sig folk.